Słowacja – garść ciekawostek

Słowacja jest krajem śródlądowym w Europie Środkowej. Liczy ponad pięć milionów mieszkańców, a jej powierzchnia wynosi 49 036 km2. Słowacja graniczy z Czechami i Austrią na zachodzie, Polską na północy, Ukrainą na wschodzie i Węgrami na południu. Stolicą i największym miastem jest Bratysława.

Słowacja jest krajem rozwiniętym z zaawansowaną gospodarką o wysokim dochodzie. Zajmuje bardzo wysokie miejsce w Indeksie Rozwoju Społecznego, a gospodarka jest zróżnicowana. Kraj jest członkiem Unii Europejskiej, strefy euro, strefy Schengen, NATO i Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Słowacja jest również członkiem założycielem Grupy Wyszehradzkiej oraz członkiem założycielem OECD. Językiem urzędowym jest język słowacki.Słowacja to piękny kraj o bogatej kulturze i historii. Na Słowacji jest wiele rzeczy do zobaczenia i zrobienia, od jej stolicy Bratysławy po wspaniałe Tatry Wysokie.

 

Niektóre z atrakcji Słowacji obejmują:

 

  • Bratysława, stolica Słowacji, jest uroczym miastem ze średniowieczną starówką, żywym życiem nocnym i mnóstwem rzeczy do zobaczenia i zrobienia.

 

  • Wysokie Tatry są wspaniałym pasmem górskim i doskonałym miejscem do uprawiania turystyki pieszej, narciarstwa i innych zajęć na świeżym powietrzu.

 

  • Miasto Koszyce jest kulturalną stolicą Słowacji i jest domem dla wielu muzeów i galerii.

 

  • Miasto Bańska Szczawnica jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najpiękniejszych miast na Słowacji.

 

  • Park Narodowy Słowacki Raj to obowiązkowy punkt zwiedzania dla miłośników przyrody, z wodospadami, jaskiniami i szlakami turystycznymi.

 

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię historia, kultura czy przyroda, Słowacja ma coś do zaoferowania każdemu. Dlaczego więc nie dodać jej do swojej listy podróży?

Total
0
Shares
Prev
Słowackie atrakcje: miasto Martin i jego atrakcje

Słowackie atrakcje: miasto Martin i jego atrakcje

Zróżnicowana krajobrazowo oraz przyciągająca licznymi zabytkami Słowacja może

Next
Słowacja – państwo zamków

Słowacja – państwo zamków

    Kiedy nie mamy pomysłu na udany weekend to zamiast godzić się na