Co się dzieje na rynku kołder w Polsce? Zima 2023 w liczbach

Temperatury za oknem nieubłaganie spadają, a niepewność odnośnie cen ogrzewania powoduje, że Polacy bardziej niż kiedykolwiek poszukują ciepła i komfortu. W tym roku wysoka sprzedaż zimowych kołder zaczęła się o wiele wcześniej niż w latach poprzednich. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając zimową kołdrę, by zapewniła ona komfort w chłodnych miesiącach?

Fenomen wysokiej sprzedaży zimowych kołder

“Porównując sprzedaż rok do roku już w pierwszym tygodniu września sprzedaliśmy trzy razy więcej kołder zimowych niż w ciągu całego września 2021” -Małgorzata Zmuda ze sklepu internetowego Pościel To. Można nazwać to wręcz fenomenem na krajową skalę – nigdy w latach ubiegłych tak wielu Polaków nie zdecydowało się na zakup kołder zimowych tak wcześnie. Może to wynikać z faktu, że po bardzo ciepłym, a wręcz upalnym lecie, temperatury spadły dość gwałtownie. Innym czynnikiem powodującym tak wysoką sprzedaż zimowych kołder jest z pewnością trudna sytuacja ekonomiczna, która zwiększa obawy odnośnie nadchodzącej zimy.

Jaką kołdrę zimową wybrać? Wypełnienie

Zdecydowanie najlepszym wyborem na zimne noce będzie kołdra z wypełnieniem puchowym. Jest ona 100% ekologiczna i naturalna, a dzięki swoim właściwościom zapewnia komfort termiczny, jednocześnie pozwalając skórze oddychać. Nieco tańszym, ale ciągle dobrym rodzajem wypełnienia jest pierze. Jest ono jednak nieco cięższe niż puch i charakteryzuje się nieco niższą termoizolacją. Jedną z wad zarówno wypełnienia puchowego, jak i z pierza jest fakt, że mogą one uczulać. Jeśli mamy skłonność do alergii, powinniśmy pomyśleć raczej o kołdrze z wypełnieniem wełnianym. Runo do takich kołder pozyskuje się najczęściej z wielbłądów czy owiec. Takie kołdry są hipoalergiczne, a przy tym równie ciepłe i oddychające jak ich puchowe odpowiedniki. Jeśli nie zależy nam na naturalnym wypełnieniu kołdry, równie dobrym wyborem będzie wypełnienie poliestrowe. Tego typu wypełnienie doskonale sprawdzi się, jeśli preferujemy raczej lżejsze nakrycia do snu.

Materiał wierzchni kołdry

Równie ważne jak wypełnienie kołdry jest jej pokrycie. Powinno być ono przyjemne w dotyku, i (szczególnie w przypadku kołder na zimę) nie powodować nieprzyjemnego wrażenia zimna. Świetnie sprawdzą się materiały takie jak:

  • bawełna. Kołdra ze stuprocentowo naturalnym pokryciem będzie co prawda nieco droższa niż taka z domieszką sztucznego materiału, jednak zapewni większy komfort. Naturalne materiały zapewniają dobrą wentylację, a ponadto sprawdzą się w przypadku osób uczulonych na roztocza czy kurz.
  • bawełna z domieszką poliestru. Jest to rozwiązanie nieco tańsze niż czysta bawełna, jednak w dalszym ciągu zapewniające wygodę. Jest ono również bardziej wytrzymałe.
  • mikrofibra
  • pokrycie bambusowe. Jest to materiał stosowany stosunkowo od niedawna, jednak zdobywa on coraz większą popularność. Dzięki swoim naturalnym właściwościom antybakteryjnym pozwala łatwo utrzymać wysoki poziom higieny. Bardzo często na pokrycie bambusowe decydują się osoby cierpiące na astmę czy alergię.

 

Total
0
Shares
Prev
Kosze ze słodyczami, jakie wybrać na prezent?

Kosze ze słodyczami, jakie wybrać na prezent?

Kosze ze słodyczami to idealny prezent dla osób w każdym wieku

Next
Reklamowe torby sportowe – skuteczność, funkcjonalność i doskonała prezencja

Reklamowe torby sportowe – skuteczność, funkcjonalność i doskonała prezencja

Inwestowanie w gadżety reklamowe ma bardzo duży sens, ponieważ jest to jeden z