Słowackie atrakcje: miasto Martin i jego atrakcje

Zróżnicowana krajobrazowo oraz przyciągająca licznymi zabytkami Słowacja może się pochwalić malowniczą krainą Turca. Ma ona śródgórski charakter, a jej położenie w dolinie rzeki Turiec i bliskość Wagu sprawiają, że na brak pięknych widoków narzekać tu nie można.

Stolicą tej krainy jest miasto Martin, które do lat 50. XX wieku znane było jako Turczański Święty Marcin. Nazwa tego miasta nawiązuje do patrona miasta – świętego Marcina, któremu już w połowie XIII wieku poświecono tutejszą świątynię.

Martin – wszystko co musisz wiedzieć

Wiadomo, że Martin może się pochwalić dość długą historią, a choć prawa miejskie pozyskał w połowie XIV wieku, ważnym ośrodkiem miejskim był już znacznie wcześniej. Jakie zabytki zachowały się na terenie tego miasta? Co koniecznie trzeba tutaj zobaczyć?

Martin to przede wszystkim centrum, na terenie którego skupiły się najważniejsze zabytki tego miasta. Choć nie jest ich zbyt wiele, warto przyjrzeć się im uważniej. Uwagę przyciągają przede wszystkim tutejsze zabytki sakralne. Jednym z nich jest XVIII-wieczna świątynia ewangelicka, drugim – wspominany już kościół św. Marcina z XIII wieku. Do jego wnętrza bez wątpienia warto zajrzeć w czasie zwiedzania miasta.

Jego najważniejszymi ozdobami są barokowe ołtarze oraz zachowane w dość dobrym stanie fragmenty gotyckich malowideł. Martin być może nie zachwyca swą zabudową, co jednak mogą zrekompensować tutejsze muzea.

Martin – Muzeum Etnograficzne

Na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Etnograficzne z ekspozycją poświęconą magii miłosnej oraz ciekawą kolekcją strojów ludowych. Z innych placówek warto tu wymienić Muzeum Martina Benki oraz Słowackie Narodowe Literackie Muzeum. Ciekawy skansen czeka na przedmieściach miasta. To Muzeum Wsi Słowackiej, które może zainteresować każdego miłośnika ludowej kultury.

Zamek Sklabiński i kąpielisko

Martin to również ciekawa okolica oraz czekające na jej terenie atrakcje. Zamek Sklabiński, warto tez zajrzeć do pobliskiej wsi Necpaly. Na jej terenie zachował się kościół z XIII wieku, będący jednym z najcenniejszych zabytków w tej części Słowacji. Innym ciekawym zabytkiem w tym rejonie jest Zamek Blatnicki wzniesiony w XIII wieku u wylotu Gaderskiej Doliny.

Dla amatorów term i basenów, dzięki którym Słowacja zdobyła największą sławę, dobrym kierunkiem wycieczki z miasta Martin może się stać pobliski kompleks kąpieliskowy Drenok.

 

Total
0
Shares
Next
Słowacja – garść ciekawostek

Słowacja – garść ciekawostek

Słowacja jest krajem śródlądowym w Europie Środkowej