Urząd Rady Ministrów RS Ministerstwo Spraw Zagranicznych RS slovenska verzia


Wyszukiwarka

PDF Drukuj Email

 

W Europie Środkowej, w sąsiedztwie Austrii, Czech, Polski, Ukrainy i Węgier leży malowniczy kraj ? Słowacja. Na49039 km2 żyje niespełna 5,5 miliona obywateli. Pod względem narodowościowym Słowacja jest bardzo zróżnicowana. Poza Słowakami (85%) mieszkają tu mniejszości narodowe: węgierska, niemiecka, ukraińska, polska, czeska i romska.

 

Po 75 latach wspólnego państwa z Czechami 1 stycznia 1993 r. Słowacja usamodzielniła się. Dziś jest młodym państwem z intensywnie rozwijającą się gospodarką rynkową. Stolicą Słowacji jest Bratysława. Republika Słowacka podzielona jest na osiem województw, których siedzibami są: Bratislava, Trnava, Trenčín, Nitra, Banská Bystrica, Žilina, Prešov i Košice.

 

Podobnie jak różnorodna jest przyroda i skład narodowościowy Słowacji, bogate są także jej tradycje i zwyczaje. Romantykom oferuje możliwość spędzenia urlopu pod namiotami lub w przyczepach kempingowych. W sezonie letnim i zimowym istnieje możliwość zakwaterowania w Youth Hostelach, a w ciągu całego roku w hotelach wszystkich kategorii. Poza europejską kuchnią kontynentalną serwowane są tu specjalności kuchni miejscowej i zagranicznej.

 

Słowacja jest krajem, który chlubić się może zachowaną, piękną naturalną i nienaruszoną przyrodą. Przeważa tu klimat umiarkowany, choć zdarzają się spore różnice klimatyczne wypływające z różnicy ukształtowania powierzchni. Klimat południowo-zachodniej oraz wschodniej Słowacji zbliżony jest do klimatu Europy południowej, na terenach górskich i w północnych dolinach występuje klimat wysokogórski.

Słowacja jest krajem sportu i rekreacji. Łańcuchy górskie poprzecinane są tysiącami szlaków turystycznych. Należą one do najlepiej oznakowanych w Europie, znaleźć je można w zbiorze stale wznawianych map turystycznych. Godnymi polecenia ośrodkami sportów zimowych poza Tatrami Wysokimi są ośrodki turystyczne położone w Słowackim Raju, Niskich Tatrach i Vratnej Dolinie.
W sezonie letnim polecamy ośrodki turystyczne malowniczo położone nad zbiornikami wodnymi Zemplínska Šírava, Domaša, Liptovská Mara oraz Jeziora Słoneczne w pobliżu Bratysławy. Warto spędzić urlop w miejscowościach uzdrowiskowych z licznymi kąpieliskami termalnymi
(Piešťany, Štúrovo, Bojnice, Liptovsky Ján, Vrbov, Vyšné Ružbachy).

Podczas całego roku mogą Państwo zwiedzić jaskinie: Belianską w Tatrach, Demanovską jaskinię Slobody w Niskich Tatrach, Jasovską w Slovenskym krasie.

Słowacja jest krajem, w którym odnajdujemy wpływy różnych kultur. Pozostawiły po sobie ślady swojej obecności w postaci gotyckich świątyń, barokowych i rokokowych pałaców, renesansowych posiadłości szlacheckich, a przede wszystkim bogatą spuściznę budownictwa ludowego, którego przykłady oglądać można w dziesiątkach skansenów i muzeów
w naturze, ozdabiając piękne tereny i opowiadając o ich przeszłości.

Zapraszamy do zwiedzenia Oravskiego zamku, Spišskiego hradu, Červenego klaštoru, Bojnickjego zamku, Krasnej horki, Červenego kamena, Bratislavskiego zamku.

 

Kontakt

 

Instytut Słowacki

ul. Krzywe Koło 12/14a

00 270 Warszawa, PL

tel. +48 22 635 77 74

fax +48 22 635 76 12

Godziny otwarcia:

poniedziałek-piątek 9:00 - 17:00

instytut@instytutslowacki.pl

Mapa dojazdu

slovake.eu

 

Agencja Metal Mundus

 
Stworzone przez Avalanche wyłącznie przy użyciu Wolnego Oprogramowania.