Urząd Rady Ministrów RS Ministerstwo Spraw Zagranicznych RS slovenska verzia


Wyszukiwarka

PDF Drukuj Email

Gorąco polecamy film słowackiego reżysera Vladimíra Balko pt. "Spokój w duszy"! Już od 25. marca filmowy debiut słowackiego reżysera będziemy mogli obejrzeć w polskich kinach.

Fabuła filmu

Tono wychodzi z więzienia po spędzonych tam pięciu latach za kradzież drewna. Wraca do rodzinnej miejscowości o nazwie Čierny Hron, gdzie okazuje się, że wszystko się pozmieniało. Z żoną, w związku z długą rozłąką, oddalili się od siebie, zaś nie widziany nigdy przedtem pięcioletni syn traktuje go jak kogoś obcego. Najgorsze jednak jest, że nikt nie chce zatrudnić złodzieja a do życia niezbędne są pieniądze, o które upominają się nawet przyjaciele. Tono nie chce więcej kraść, ma dość takiego życia, ale staje wobec ponurej rzeczywistości, gdzie nawet jego przyjaciel Štefan, wpływowy lokalny biznesmen, namawia go na kolejne niezgodne z prawem sposoby zarobienia pieniędzy.

Koledzy z dzieciństwa ? Marek, katolicki ksiądz i Peter, biznesmen odnoszący sukcesy ? najlepsi i wierni przyjaciele, starają się pomóc Tonowi w powrocie do normalnego życia. Niestety, sami również zmagają się z problemami mężczyzn po czterdziestce i muszą stawić czoła rzeczywistości, która daleko odbiega od ich wyobrażeń. Tono czuje się samotny i zdesperowany.

Ta poruszająca historia, umieszczona w górskim krajobrazie, pokazuje problemy typowe dla środkowej Słowacji: kłusownictwo, dyskryminacja rasowa czy kradzież drewna w opozycji do silnie wyznawanych wartości jak tradycyjnie silne więzi rodzinne, wiara, przyjaźń i miłość.

W filmie występuje znany polski aktor Robert Więckiewicz.

Zapraszamy także do lektury artykułu na temat filmu na stronie internetowej Gazety Wyborczej!

autor: Jacek Szczerba

http://wyborcza.pl/1,75475,9324321,Lowcy_jeleni_i_slowackie_euro.html

 

 

 

Kontakt

 

Instytut Słowacki

ul. Krzywe Koło 12/14a

00 270 Warszawa, PL

tel. +48 22 635 77 74

fax +48 22 635 76 12

Godziny otwarcia:

poniedziałek-piątek 9:00 - 17:00

instytut@instytutslowacki.pl

Mapa dojazdu

slovake.eu

 

Agencja Metal Mundus

 
Stworzone przez Avalanche wyłącznie przy użyciu Wolnego Oprogramowania.